Anne vroeg: “Welke boeken zou je aanraden aan kinderen die al een hoog leesniveau hebben maar nog niet zo oud zijn? Wat is technisch ‘normaal’ geschreven, niet te betuttelend en niet door de knieën naar de lezer, maar wel ‘geschikt’ voor jonge kinderen, als in: niet dystopisch, niet gruwelijk, en geen tienerig liefdesgedoe?”
In de laatste papieren ‘Boek en Jeugd 4-12’, die uit 2009, vond ik een stuk over ‘snelle lezers’. Zo worden deze lezers kennelijk genoemd. (Hier vind je de tekst uit de editie 2006).
In het stuk worden drie series genoemd, waarvan er twee nog bestaan:
- Bolleboos, van uitgeverij Zwijsen
- Villa Alfabet, van uitgeverij Maretak
- Dolle Kervel, van uitgeverij Kok Educatief, en later uitgeverij Maretak. In deze serie zijn sinds 1999 geen nieuwe boeken meer verschenen
Verder geeft Boek en Jeugd de tip om ook bij de informatieve boeken te kijken.
Allemaal prima, tot zo ver. Maar zijn er ook verhalende boeken buiten die series die geschikt zijn? Hier wordt het lastig. Een leeftijdsaanduiding is niet alleen gebaseerd op het leesniveau van het boek, maar ook op de sociaal-emotionele ontwikkeling van de gemiddelde lezer.
Omdat dat per kind verschilt, vind ik het moeilijk om algemene tips te geven. Wat wel kan: een lijst geven van boeken, met een algemene leeftijdsaanduiding erbij, en aangeven waarom het minder geschikt zou kunnen zijn voor jongere kinderen. Dus als je kind al gauw iets spannend vindt, kun je de boeken met ´spannend´ beter nog even laten liggen; maar de andere boeken zou je wel kunnen proberen. Helpen jullie mee? Laat jullie eigen tips achter in de reacties, of stuur me een mail, dan vul ik de lijst aan.
Ik maak alvast een begin (met steeds titel / schrijver | leeftijdsaanduiding | reden waarom het minder geschikt zou kunnen zijn voor jongere kinderen):
- Dolfje Weerwolfje-serie / Paul van Loon | 8+ | spannend
- Dummie de Mummie-serie / Tosca Menten | 8+ | spannend
- Sjakie en de chocoladefabriek / Roald Dahl | 9+
- De wonderbaarlijke reis van Edward Tulane / Kate DiCamillo | 9+ | volwassen wijsheden
- Hoe ik per ongeluk een boek schreef / Annet Huizing | 9+ | dood
- Lampje / Annet Schaap | 9+
- Evi, Nick en ik / Anna Woltz | 9+
- De Penderwicks / Jeanne Birdsall | 10+
- De GVR / Roald Dahl | 10+ | griezelig, reuzentaal
- De brief voor de koning / Tonke Dragt | 10+ | spannend, soms archaïsch taalgebruik
- Tobie Lolness / Timothée de Fombelle | 10+
- Spinder / Simon van der Geest | 10+ | ruzie
- De hele Steenstraat / Elisabeth Honey | 10+ | spannend
- Keverjongen / M.G. Leonard | 10+ | griezelig
- De gebroeders Leeuwenhart / Astrid Lindgren | 10+ | dood, spannend
- De jongen in de jurk / David Walliams | 10+
- Gips / Anna Woltz | 10+ | ziekenhuizen, echtscheiding
- De Grijze Jager-serie / John Flanagan | 11+ | spannend
- Harry Potter-serie / J.K. Rowling | 11+ | latere delen worden steeds spannender
- Een eiland in zee / Annika Thor | 11+ | oorlog, opgroeien zonder ouders
- Eilanddagen / Gideon Samson | 12+
- De uitvinding van Hugo Cabret / Brian Selznick | 12+
- Waterschapsheuvel / Richard Adams | 13+ | dubbele bodem, dood
- Gaten / Louis Sachar | 13+ | flashbacks, gevangenissen